It's rugby

 
Itsrugby.co.uk : news, results, standings, stats ...

New South Wales Shute Shiled 2018/2019

Quickview Standing Calendar Stat Playoff Prize list 

Statistics
Games played 90
Home wins 48 53.33%
Draw games 2 2.22%
Away wins 40 44.44%

Points details
Overall Home Away
Nb Avg Nb Avg Nb Avg
Tries 689 7.65 356 3.95 333 3.7
Conversions 488 5.42 249 2.76 239 2.65
Penalty goals 176 1.95 89 0.98 87 0.96
Drop goals 3 0.03 2 0.02 1 0.01

Team - Pts
Offensive stats Defensive stats
1    Sydney University 617
2    Eastwood 550
3    Warringah 488
4    Northern Suburbs 470
5    Gordon 454
6    Eastern Suburbs 449
7    Southern Districts 446
8    Manly 444
9    Randwick 440
10    West Harbour 388
11    Western Sydney Two Blues 261
1    Sydney University 304
2    Gordon 391
3    Warringah 408
4    Eastwood 420
5    Eastern Suburbs 425
6    Northern Suburbs 426
7    Randwick 441
8    Manly 465
9    Southern Districts 514
10    West Harbour 574
11    Western Sydney Two Blues 639

Club - Essai
Offensive stats Defensive stats
1    Sydney University 93
2    Eastwood 78
3    Northern Suburbs 68
4    Manly 64
5    Southern Districts 63
6    Eastern Suburbs 62
7    Gordon 59
8    Randwick 58
9    Warringah 58
10    West Harbour 46
11    Western Sydney Two Blues 40
1    Sydney University 39
2    Eastern Suburbs 53
3    Warringah 54
4    Gordon 55
5    Northern Suburbs 58
6    Eastwood 59
7    Randwick 62
8    Manly 66
9    Southern Districts 71
10    West Harbour 83
11    Western Sydney Two Blues 89

Players
Points Tries
1    Kane James  (Sydney University) 203
2    Kearns Sean  (Gordon) 179
3    Swanepoel Tiaan Henk  (West Harbour) 174
4    Adams Tayler  (Eastwood) 171
5    Kagiassis Christian  (Southern Districts) 141
6    Angus Hamish  (Warringah) 121
7    Waaka Beaudein  (Manly) 106
8    Mason Mack  (Eastern Suburbs) 103
9    Russell Nathan  (Northern Suburbs) 76
10    Grant Jack  (Eastern Suburbs) 65
11    Sinclair Angus  (Northern Suburbs) 65
12    Holton Nicholas  (Manly) 63
13    Donato Daniel  (Eastern Suburbs) 60
14    Attwater Harley  (Warringah) 59
15    Potter Harry  (Sydney University) 55
1    Grant Jack  (Eastern Suburbs) 13
2    Russell Nathan  (Northern Suburbs) 12
3    Horton Tom  (Sydney University) 11
4    Potter Harry  (Sydney University) 11
5    Holmes Josh  (Warringah) 11
6    Ratu Kitione  (Eastwood) 10
7    Paterson Henry  (Eastern Suburbs) 10
8    Tuala Andrew  (Northern Suburbs) 9
9    Icely Michael  (Eastwood) 9
10    Lawson Nathan  (Southern Districts) 9
11    Mohi Jackson  (Randwick) 8
12    Moore Declan  (Sydney University) 8
13    Turner James  (West Harbour) 8
14    Vailanu Mahe  (Gordon) 8
15    Donato Daniel  (Eastern Suburbs) 7
Copyright 2004-2019 SARL IT'S RUGBY