Itsrugby.co.uk : news, results, standings, stats ...
Application Iphone It's rugby.

French  Español

Federale 2 B 2021/2022

Quickview Standing Calendar Stat Playoff Prize list 

Group 1
Day 22
Sunday 17 April 2022
Nantes B Boulogne-Billancourt B 2B 41-46
Sarcelles B Plaisir B 36-33 BD
Gennevilliers B La Baule B 25-0
Poitiers B Domont B 25-0
Le Havre AC B Courbevoie B 25-34
Tours B Le Rheu B BO 45-12
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Tours 85 21 18 0 3 788 416 372 11 2 41
2    Courbevoie 83 22 18 1 3 817 393 424 8 1 39
3    Nantes 76 19 16 0 3 718 365 353 9 1 34
4    Boulogne-Billancourt 65 22 14 2 6 682 621 61 2 2 20
5    Gennevilliers 59 22 11 2 9 685 537 148 6 4 14
6    Poitiers 54 21 10 1 10 603 506 97 5 6 13
7    Le Havre AC 52 22 11 0 11 666 678 -12 5 3 8
8    Sarcelles 43 21 9 0 12 522 579 -57 2 4 2
9    Le Rheu 35 21 6 0 15 514 537 -23 3 8 -5
10    Plaisir 32 21 6 0 15 449 623 -174 3 5 -12
11    La Baule 9 22 3 0 19 309 996 -687 1 0 -31
12    Domont 6 22 3 0 19 324 826 -502 0 2 -30
   Qualification , 
Group 2
Day 22
Sunday 17 April 2022
Pontault-Combault B PUC B 0-25
Le Creusot B Dole B BO 53-7
Orléans B Ris-Orangis B 30-22
Pontarlier B Orsay B 43-38 BD
Bourges B Chalon-sur-Saône B 29-27 BD
Metz B Antony B 0-25
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Orléans 85 21 18 1 2 749 308 441 9 1 40
2    Ris-Orangis 74 22 16 0 6 657 416 241 7 2 29
3    PUC 65 19 14 0 5 602 352 250 8 1 29
4    Bourges 60 22 13 0 9 530 461 69 2 2 12
5    Chalon-sur-Saône 56 20 12 0 8 566 536 30 5 2 15
6    Le Creusot 43 19 9 0 10 464 456 8 4 5 5
7    Pontarlier 41 19 8 1 10 408 451 -43 2 4 4
8    Orsay 37 21 7 0 14 525 721 -196 3 4 -5
9    Antony 34 21 6 0 15 408 535 -127 3 5 -8
10    Dole 26 21 7 0 14 338 558 -220 2 1 -13
11    Pontault-Combault 16 20 6 0 14 240 468 -228 2 1 -17
12    Metz 2 17 4 0 13 217 442 -225 2 0 -14
   Qualification , 
Group 3
Day 22
Sunday 17 April 2022
Saint Claude B Rilleux la Pape B 0-25
Montmélian B Villefranche-sur-Saone B 34-26
Vichy B Clermont-Cournon B 16-29
Annecy B Servette Genève B 22-19 BD
Saint-Priest B Voiron B 24-23 BD
Nantua B Meyzieu B BD 21-22
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Annecy 80 21 17 0 4 656 272 384 8 3 39
2    Servette Genève 78 21 16 0 5 705 375 330 7 5 32
3    Villefranche-sur-Saone 74 21 15 0 6 598 323 275 9 3 28
4    Voiron 65 22 14 0 8 510 358 152 4 4 20
5    Saint-Priest 61 21 14 0 7 487 339 148 4 1 21
6    Meyzieu 58 21 12 0 9 563 458 105 3 6 17
7    Clermont-Cournon 53 21 11 0 10 510 451 59 3 5 12
8    Nantua 47 22 10 0 12 415 521 -106 2 4 2
9    Montmélian 36 20 7 0 13 392 402 -10 1 6 -9
10    Rilleux la Pape 33 22 6 0 16 391 533 -142 1 7 -12
11    Vichy 19 21 5 0 16 265 557 -292 1 2 -21
12    Saint Claude -18 21 0 0 21 86 989 -903 0 0 -40
   Qualification , 
Group 4
Day 22
Sunday 17 April 2022
Bièvre - Saint-Geoirs B Saint-Raphaël-Fréjus B BD 10-16
Vinay B Annonay B 23-19 BD
St Jean en Royans B Grasse B BO 36-9
Montélimar B Saint Marcellin B 0-25
Tricastin B Tournon Tain B BD 17-20
Véore B La Valette B BO 49-11
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    St Jean en Royans 83 20 18 0 2 669 266 403 9 1 42
2    Grasse 77 20 16 0 4 648 283 365 11 1 36
3    Annonay 66 22 13 0 9 635 407 228 6 7 21
4    Saint-Raphaël-Fréjus 62 21 14 0 7 400 408 -8 2 3 21
5    Vinay 61 21 12 2 7 543 361 182 5 4 17
6    Saint Marcellin 61 21 13 1 7 456 377 79 3 3 20
7    Véore 49 22 10 0 12 496 550 -54 3 5 4
8    Tricastin 45 21 9 0 12 454 461 -7 2 6 4
9    La Valette 36 21 7 0 14 419 495 -76 1 4 -11
10    Tournon Tain 30 22 6 0 16 309 582 -273 0 7 -13
11    Bièvre - Saint-Geoirs 22 22 5 1 16 341 539 -198 1 3 -18
12    Montélimar -7 21 2 0 19 149 790 -641 0 1 -35
   Qualification , 
Group 5
Day 22
Sunday 17 April 2022
Cahors B Millau B 12-3
Castelnaudary B Gruissan B 25-0
Prades B Saint Sulpice La Pointe B 35-27
Agde B Argelès-sur-Mer B BO 55-7
Lévézou Segala B Gaillac B BD 18-19
Arpajon B Nègrepelisse B 25-0
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Gaillac 87 21 19 1 1 606 235 371 7 1 46
2    Lévézou Segala 65 21 13 1 7 496 334 162 6 5 21
3    Millau 61 18 11 4 3 478 254 224 8 1 29
4    Cahors 57 21 12 0 9 521 451 70 5 4 13
5    Castelnaudary 56 21 11 0 10 472 384 88 6 5 11
6    Saint Sulpice La Pointe 47 21 9 3 9 445 453 -8 1 3 2
7    Gruissan 46 20 10 1 9 501 480 21 2 4 12
8    Prades 44 22 9 2 11 449 547 -98 2 2 0
9    Agde 41 20 8 1 11 423 420 3 3 4 1
10    Arpajon 29 19 6 0 13 281 435 -154 0 4 -8
11    Argelès-sur-Mer 24 21 6 0 15 283 564 -281 0 3 -17
12    Nègrepelisse 10 21 2 1 18 262 660 -398 1 3 -30
   Qualification , 
Group 6
Day 22
Sunday 17 April 2022
Layrac B Morlaàs B BO 41-23
Beaumont B Miélan-Mirande B 23-15
L Isle Jourdain B Balma B 20-16 BD
Pont Long B Coarraze Nay B 39-17
Lourdes B Villefranche de Lauragais B BD 22-25
Saint Girons B Rieumes B BO 60-0
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Villefranche de Lauragais 77 21 16 0 5 733 315 418 9 4 37
2    L Isle Jourdain 66 22 13 0 9 511 320 191 8 5 21
3    Pont Long 65 22 15 0 7 596 527 69 4 1 21
4    Morlaàs 64 22 13 2 7 497 427 70 4 4 20
5    Balma 62 21 12 2 7 591 396 195 7 3 18
6    Beaumont 59 22 12 2 8 548 461 87 3 4 15
7    Miélan-Mirande 56 22 12 2 8 433 468 -35 2 2 12
8    Coarraze Nay 50 22 11 0 11 428 524 -96 3 3 6
9    Saint Girons 41 22 8 0 14 464 450 14 3 6 -3
10    Lourdes 38 22 8 0 14 382 503 -121 2 6 -4
11    Layrac 25 22 4 0 18 422 641 -219 3 6 -19
12    Rieumes 12 22 3 0 19 293 866 -573 0 0 -32
   Qualification , 
Group 7
Day 22
Sunday 17 April 2022
Saint-Médard B Salles B 25-22 BD
Aramits B Soustons B 0-25
Lormont B Boucau Tarnos B 28-26 BD
Orthez B Gujan Mestras B 0-25
Hagetmau B Saint Paul les Dax B 23-39
Mouguerre B Hendaye B 25-0
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Soustons 85 22 18 0 4 599 283 316 8 3 39
2    Lormont 84 22 18 0 4 554 325 229 8 2 38
3    Mouguerre 74 22 15 0 7 671 349 322 7 5 28
4    Gujan Mestras 73 22 16 0 6 616 407 209 5 1 26
5    Boucau Tarnos 63 22 13 1 8 504 394 110 3 3 16
6    Saint-Médard 62 22 12 1 9 511 362 149 4 5 15
7    Saint Paul les Dax 57 21 11 2 8 466 398 68 0 6 10
8    Salles 54 22 10 0 12 474 388 86 3 8 7
9    Hagetmau 38 22 8 0 14 394 539 -145 2 2 -8
10    Hendaye 27 22 6 0 16 328 594 -266 1 4 -15
11    Orthez 4 21 2 0 19 160 688 -528 0 0 -32
12    Aramits -44 22 0 0 22 0 550 -550 0 0 -44
   Qualification , 
Group 8
Day 22
Sunday 17 April 2022
Malemort B Rochefort B 25-0
Saint-Junien B Sarlat B 0-25
Saint Yrieix La Perche B Belvès B 22-87 BO
Surgères B Barbezieux B BD 27-31
Tulle B Bergerac B BD 24-25
Isle sur Vienne B Causse Vezere-Le Lardin B BD 17-18
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Sarlat 84 22 17 1 4 642 328 314 7 2 35
2    Bergerac 72 22 14 1 7 662 392 270 8 4 26
3    Isle sur Vienne 72 22 16 0 6 541 394 147 3 3 26
4    Barbezieux 67 21 14 0 7 606 391 215 6 3 25
5    Tulle 66 20 14 0 6 541 336 205 4 4 24
6    Belvès 64 22 13 0 9 579 458 121 5 5 18
7    Surgères 57 22 12 0 10 529 468 61 4 3 11
8    Causse Vezere-Le Lardin 54 22 11 0 11 458 388 70 3 4 7
9    Malemort 40 22 9 0 13 428 516 -88 3 2 -3
10    Rochefort 30 21 7 0 14 347 549 -202 1 2 -13
11    Saint Yrieix La Perche 7 22 2 0 20 243 806 -563 0 1 -35
12    Saint-Junien -44 22 0 0 22 0 550 -550 0 0 -44
   Qualification , 
Copyright 2004-2022 SARL IT'S RUGBY