Itsrugby.co.uk : news, results, standings, stats ...
Application Iphone It's rugby.

French  Español

Federale 3 2021/2022

Quickview Standing Calendar Stat Playoff Prize list 

Group 1
Day 18
Sunday 10 April 2022
Rouen Université Club Dieppe 43-25
XV Couronnais Evreux 21-40 BO
Caen Maisons Laffitte SGP BD 35-38
Cergy-Pontoise Versailles 28-59 BO
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Versailles 67 16 14 0 2 679 288 391 9 2 35
2    Maisons Laffitte SGP 66 16 13 1 2 550 244 306 7 1 30
3    Evreux 60 16 11 1 4 560 272 288 7 4 25
4    Houilles 51 16 10 0 6 556 360 196 7 1 16
5    Caen 47 16 9 0 7 546 399 147 4 4 12
6    Rouen Université Club 31 16 6 2 8 391 476 -85 2 0 -2
7    Cergy-Pontoise 24 16 4 1 11 314 546 -232 2 1 -11
8    XV Couronnais 8 16 1 1 14 245 694 -449 1 5 -20
9    Dieppe 4 16 1 0 15 225 787 -562 0 0 -28
Group 2
Day 18
Sunday 10 April 2022
Bobigny Gretz-Tournan 24-22 BD
Roubaix Compiègne 38-25
Meaux Lille BO 68-35
Arras Amiens 31-39
Epernay Soissons BO 81-7
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Gretz-Tournan 68 18 14 0 4 512 338 174 5 4 29
2    Amiens 64 18 13 0 5 578 427 151 6 3 25
3    Bobigny 59 18 12 0 6 529 376 153 5 3 20
4    Epernay 51 18 10 1 7 499 385 114 3 3 12
5    Roubaix 51 18 9 1 8 495 413 82 3 7 12
6    Meaux 44 18 8 0 10 489 438 51 3 6 5
7    Arras 38 18 8 0 10 470 479 -9 1 2 -1
8    Compiègne 31 18 6 0 12 295 452 -157 1 3 -8
9    Lille 26 18 4 1 13 347 512 -165 2 3 -13
10    Soissons 22 18 4 1 13 278 672 -394 1 0 -17
Group 3
Day 18
Sunday 10 April 2022
Illkirch Graffenstaden Lons-le-Saunier 33-33
Genlis Colmar BD 13-15
Strasbourg Vesoul BO 64-7
Haguenau Nancy 29-15
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Lons-le-Saunier 69 16 14 1 1 593 318 275 8 1 35
2    Strasbourg 54 16 11 1 4 484 294 190 6 2 22
3    Colmar 51 16 10 1 5 401 334 67 2 4 16
4    Illkirch Graffenstaden 49 16 9 1 6 450 361 89 3 5 14
5    Haguenau 44 16 9 1 6 388 348 40 3 3 12
6    Nancy 29 16 5 0 11 335 422 -87 0 6 -6
7    Vesoul 25 16 4 1 11 291 553 -262 0 4 -10
8    Genlis 21 16 4 0 12 236 374 -138 0 3 -13
9    Belfort-Montbéliard 17 16 3 0 13 326 500 -174 2 4 -14
Group 4
Day 18
Sunday 10 April 2022
Bellegarde Montrevel BO 34-3
Chagny Tarare 32-40
Buxy Couches 15-47 BO
Tournus Villars-les-Dombes BD 15-22
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Villars-les-Dombes 67 16 13 1 2 553 200 353 9 1 32
2    Couches 57 16 11 0 5 424 265 159 6 4 22
3    Pays de Gex 57 15 12 0 3 403 287 116 4 1 21
4    Bellegarde 47 14 8 1 5 364 280 84 3 4 13
5    Tarare 46 16 10 0 6 348 341 7 2 1 11
6    Chagny 36 15 6 0 9 280 377 -97 2 5 3
7    Tournus 22 16 4 0 12 256 342 -86 0 6 -10
8    Montrevel 22 16 4 0 12 254 417 -163 0 6 -10
9    Buxy 7 16 1 0 15 231 604 -373 0 3 -25
Group 5
Day 18
Sunday 10 April 2022
Aix Les Bains Rhone Sportif BO 63-8
ASSMIDA Saint Savin 25-22 BD
Ampuis Vallons de la Tour 23-34 BO
Andrézieux Bouthéon Saint-Jean-de-Bournay BO 50-5
Le Puy en Velay Givors BO 75-0
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Le Puy en Velay 67 18 14 0 4 588 346 242 5 3 28
2    Andrézieux Bouthéon 63 18 12 1 5 593 395 198 7 3 24
3    Vallons de la Tour 62 18 12 0 6 494 366 128 6 5 23
4    ASSMIDA 57 18 12 1 5 504 452 52 2 2 18
5    Aix Les Bains 56 18 10 2 6 501 336 165 5 4 17
6    Saint Savin 52 18 10 0 8 458 382 76 6 3 13
7    Ampuis 36 17 7 0 10 341 419 -78 0 3 -5
8    Saint-Jean-de-Bournay 31 17 6 0 11 339 443 -104 0 5 -3
9    Rhone Sportif 15 18 2 0 16 306 618 -312 0 4 -24
10    Givors 11 18 2 0 16 354 721 -367 0 4 -24
Group 6
Day 18
Sunday 10 April 2022
Valréas Privas BO 32-9
Le Teil Tullins Fures BO 68-12
RC Romans US Deux-Ponts BO 15-6
Les Angles Izeaux BO 82-14
Uzes Rives-Renage 34-32 BD
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Les Angles 83 16 16 0 0 661 218 443 10 0 42
2    RC Romans 78 18 16 0 2 488 244 244 11 0 39
3    Le Teil 57 18 11 2 5 528 360 168 5 1 18
4    Valréas 44 17 9 0 8 346 353 -7 2 4 10
5    US Deux-Ponts 40 18 7 1 10 371 391 -20 2 5 1
6    Privas 35 18 6 1 11 339 459 -120 2 4 -4
7    Rives-Renage 34 16 5 2 9 347 408 -61 1 5 -2
8    Izeaux 26 17 5 0 12 296 465 -169 2 3 -7
9    Tullins Fures 18 17 4 0 13 250 482 -232 0 2 -18
10    Uzes 11 17 4 0 13 263 509 -246 0 0 -20
Group 7
Day 18
Sunday 10 April 2022
Monaco Aix-en-Provence Université Rugby 20-6
Cavaillon Isle-sur-Sorgue BO 51-14
SMUC Arles BO 55-7
Six-Fours Aubagne 7-80 BO
Le Mourillon Draguignan BD 21-22
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Aubagne 71 16 13 0 3 536 277 259 7 3 30
2    Monaco 69 17 13 0 4 508 339 169 7 3 26
3    Cavaillon 63 16 11 0 5 472 293 179 6 2 20
4    Draguignan 63 17 12 0 5 489 354 135 5 3 20
5    Le Mourillon 57 17 11 1 5 449 343 106 3 2 15
6    SMUC 41 18 8 0 10 384 389 -5 2 4 2
7    Aix-en-Provence Université Rugby 30 17 5 0 12 361 415 -54 2 6 -4
8    Isle-sur-Sorgue 26 17 4 0 13 317 442 -125 1 5 -14
9    Arles 14 18 4 0 14 362 653 -291 1 3 -12
10    Six-Fours 7 15 2 1 12 164 537 -373 0 1 -17
Group 8
Day 18
Sunday 10 April 2022
Revel Pézenas BD 16-17
Palavas Vendres-Sauvian-Lespignan BO 53-3
Servian-Boujan Jacou 35-29 BD
Saint-Affrique Sor Agout BD 30-32
Canton d'Alban RC Cevenol 29-17
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Palavas 75 18 17 0 1 572 273 299 7 0 39
2    Pézenas 69 18 16 0 2 480 305 175 4 1 33
3    Servian-Boujan 66 18 14 0 4 457 308 149 5 2 27
4    Canton d'Alban 53 18 10 0 8 437 373 64 4 6 14
5    Sor Agout 47 18 9 0 9 362 354 8 3 5 8
6    RC Cevenol 39 18 7 0 11 376 401 -25 4 4 0
7    Vendres-Sauvian-Lespignan 34 18 7 0 11 353 411 -58 1 5 -2
8    Jacou 27 18 5 0 13 400 485 -85 2 5 -9
9    Saint-Affrique 27 18 4 0 14 290 450 -160 1 7 -12
10    Revel 5 18 1 0 17 190 557 -367 0 1 -31
Group 9
Day 18
Sunday 10 April 2022
Thuir Saverdun BO 50-13
Quillan Leucate-Corbières 22-38
Rivesaltes - Baixas - Espira Agly Tournefeuille BO 48-3
Salanque Côte Radieuse XV Leguevin BO 39-10
La Saudrune Elne-Latour-Théza 25-0
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Salanque Côte Radieuse XV 66 17 14 0 3 491 275 216 4 2 30
2    Leguevin 58 18 12 1 5 394 303 91 2 3 19
3    Rivesaltes - Baixas - Espira Agly 50 18 10 1 7 392 355 37 3 2 11
4    Saverdun 49 18 11 0 7 392 371 21 3 2 13
5    Leucate-Corbières 48 15 11 0 4 409 316 93 3 1 20
6    Tournefeuille 36 17 6 0 11 389 434 -45 4 5 -3
7    La Saudrune 36 18 6 0 12 365 426 -61 1 7 -4
8    Elne-Latour-Théza 33 17 7 0 10 293 348 -55 1 3 -4
9    Thuir 25 18 5 1 12 337 372 -35 3 3 -8
10    Quillan 18 18 3 1 14 304 566 -262 0 1 -21
Group 10
Day 18
Sunday 10 April 2022
Saint Gaudens Gimont BD 23-29
Vallée du Girou Grenade 22-61 BO
Oursbelille Argeles Gazost BD 23-26
L Isle en Dodon Juillan 26-17
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Grenade 60 16 12 0 4 524 299 225 6 3 25
2    Oursbelille 58 16 11 0 5 435 245 190 7 4 23
3    Ger Seron Bedeille 52 15 11 0 4 339 262 77 2 3 17
4    L Isle en Dodon 44 15 9 0 6 349 346 3 2 3 9
5    Gimont 42 16 8 0 8 381 351 30 3 4 7
6    Juillan 38 15 7 1 7 322 292 30 3 2 7
7    Argeles Gazost 31 15 6 1 8 373 411 -38 1 4 3
8    Saint Gaudens 26 16 4 0 12 247 411 -164 0 7 -9
9    Vallée du Girou 11 16 1 0 15 262 615 -353 0 4 -24
Group 11
Day 18
Sunday 10 April 2022
Mugron Villeneuve de Marsan BD 19-23
Aire sur Adour Laruns 22-18 BD
Nogaro Bizanos 38-31 BD
Gan Barcus 26-18
Condom Riscle 29-21
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Nogaro 61 18 12 0 6 466 311 155 4 6 22
2    Bizanos 59 17 13 0 4 415 289 126 3 4 27
3    Gan 56 18 12 1 5 359 324 35 1 2 17
4    Villeneuve de Marsan 54 18 10 2 6 387 336 51 2 5 15
5    Barcus 51 18 11 0 7 359 351 8 2 2 12
6    Aire sur Adour 40 18 7 2 9 330 373 -43 1 4 1
7    Mugron 37 18 7 0 11 359 397 -38 1 5 -2
8    Riscle 33 18 6 0 12 382 445 -63 1 5 -6
9    Laruns 25 18 4 1 13 344 412 -68 1 6 -11
10    Condom 22 17 4 0 13 325 488 -163 0 3 -17
Group 12
Day 18
Sunday 10 April 2022
Rion des Landes Nord Landes 25-0
Hasparren Navarrenx 31-31
Urrugne Bardos 16-15 BD
AS Bayonne Cambo les Bains 25-0
Inthalatz-Larressore Saint Palais 23-36
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Hasparren 69 18 13 1 4 457 236 221 8 4 30
2    Rion des Landes 64 18 13 2 3 439 316 123 2 2 24
3    Bardos 57 18 12 1 5 401 306 95 2 2 18
4    Navarrenx 57 18 12 1 5 324 282 42 1 3 18
5    Urrugne 51 18 10 1 7 350 332 18 1 5 12
6    Inthalatz-Larressore 43 18 8 2 8 341 332 9 1 3 4
7    Saint Palais 35 18 6 0 12 340 379 -39 2 6 -4
8    Cambo les Bains 28 18 6 0 12 290 385 -95 2 6 -4
9    AS Bayonne 20 18 3 0 15 259 460 -201 0 4 -20
10    Nord Landes 15 18 3 0 15 277 450 -173 1 4 -19
Group 13
Day 18
Sunday 10 April 2022
Monflanquin Bon Encontre BO 35-18
Nérac Sainte Livrade sur Lot 49-37
Caussade Bazas BO 71-26
Casteljaloux Moissac BO 36-3
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Casteljaloux 70 16 15 0 1 472 242 230 5 1 34
2    Monflanquin 68 16 15 0 1 515 251 264 7 0 35
3    Bon Encontre 45 16 9 0 7 374 297 77 2 4 10
4    Caussade 43 16 10 0 6 432 383 49 2 1 11
5    Vallee du lot 40 16 8 0 8 333 373 -40 3 2 5
6    Nérac 37 16 7 0 9 457 447 10 2 4 2
7    Bazas 25 16 4 0 12 381 445 -64 2 7 -7
8    Moissac 12 15 1 1 13 248 490 -242 0 3 -19
9    Sainte Livrade sur Lot 1 15 1 1 13 183 467 -284 0 3 -23
Group 14
Day 18
Sunday 10 April 2022
Nontron Figeac BO 39-20
Riom Saint Cernin 21-6
Decazeville Argentat 25-17
Saint Simon Ussel 22-20 BD
Uzerche Lacapelle Marival 21-17 BD
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Riom 66 17 13 0 4 571 262 309 7 4 31
2    Saint Cernin 64 18 14 0 4 463 282 181 6 2 28
3    Nontron 57 16 11 0 5 444 296 148 7 3 22
4    Argentat 54 18 12 0 6 395 328 67 2 4 18
5    Decazeville 53 15 11 0 4 491 278 213 6 3 21
6    Figeac 47 16 9 0 7 375 334 41 3 5 12
7    Saint Simon 25 18 5 0 13 328 551 -223 1 4 -11
8    Ussel 24 15 4 0 11 272 356 -84 1 4 -7
9    Lacapelle Marival 17 18 2 0 16 260 575 -315 2 4 -22
10    Uzerche 10 17 3 0 14 284 621 -337 0 2 -22
Group 15
Day 18
Sunday 10 April 2022
Gradignan Vergt BD 34-38
Castillon-la-bataille Blaye BO 55-17
Saint-Astier - Neuvic Stade Foyen BO 45-14
Mérignac Puilboreau BO 62-15
Pessac Leognan 7-32
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Vergt 83 18 17 0 1 633 316 317 11 1 44
2    Castillon-la-bataille 72 18 14 1 3 659 331 328 8 3 33
3    Mérignac 66 18 13 0 5 525 303 222 8 3 27
4    Leognan 47 18 9 1 8 405 387 18 2 4 8
5    Saint-Astier - Neuvic 43 18 9 0 9 447 464 -17 3 4 7
6    Gradignan 40 18 6 0 12 457 437 20 3 10 1
7    Puilboreau 38 18 8 0 10 438 536 -98 2 1 -1
8    Blaye 28 18 5 0 13 356 614 -258 3 2 -11
9    Stade Foyen 22 18 5 0 13 454 657 -203 0 2 -14
10    Pessac 17 18 3 0 15 304 633 -329 0 2 -22
Group 16
Day 18
Sunday 10 April 2022
Châteauroux Auxerre 15-36 BO
St Leger des Vignes Cusset BO 92-24
Montluçon Sancerre BO 40-0
Issoudun Moulins 43-17
La Chatre Guéret BD 30-33 BO
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    St Leger des Vignes 68 18 14 0 4 555 298 257 5 4 29
2    Montluçon 67 17 14 0 3 496 298 198 6 2 28
3    Issoudun 62 18 12 0 6 519 278 241 7 4 23
4    Auxerre 57 17 11 0 6 483 308 175 7 3 22
5    Moulins 49 17 10 0 7 380 356 24 3 3 10
6    Guéret 44 17 9 1 7 418 362 56 5 1 12
7    Châteauroux 33 18 7 0 11 363 542 -179 2 0 -6
8    Sancerre 26 18 4 1 13 313 487 -174 0 5 -13
9    Cusset 18 18 4 0 14 330 672 -342 2 4 -14
10    La Chatre 10 18 2 0 16 311 567 -256 0 3 -25
Group 17
Day 18
Sunday 10 April 2022
Clamart Blois 12-38 BO
Massif Central Le Mans BO 115-0
Joué-les-Tours Vincennes 38-31 BD
Angers Sucy en Brie BO 47-35
Pithiviers Chinon BD 29-31
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Blois 79 18 17 0 1 559 259 300 7 1 40
2    Vincennes 69 18 14 0 4 615 345 270 8 2 30
3    Massif Central 52 18 9 1 8 613 379 234 5 6 13
4    Chinon 45 18 9 1 8 382 455 -73 0 4 6
5    Clamart 42 18 9 0 9 433 460 -27 4 1 5
6    Sucy en Brie 40 17 7 2 8 389 442 -53 2 3 5
7    Joué-les-Tours 38 17 7 1 9 426 444 -18 2 3 -1
8    Angers 32 18 5 1 12 361 490 -129 1 6 -7
9    Pithiviers 23 18 4 0 14 354 546 -192 2 5 -13
10    Le Mans 21 18 5 0 13 317 629 -312 0 3 -13
Group 18
Day 18
Sunday 10 April 2022
Trignac Fougères BO 59-14
Les Sables d'Olonne Saint-Malo 26-22 BD
Plabennec La Roche-sur-Yon 15-47 BO
Plouzane Auray BO 27-8
Saint-Sébastien Saint Nazaire BD 24-29
Rk Teams Pts P W D L F. A. +/- TB LB BS
1    Saint-Malo 79 18 16 0 2 651 304 347 11 2 41
2    Plouzane 66 18 13 0 5 536 331 205 7 4 27
3    Trignac 65 18 13 1 4 448 295 153 5 3 26
4    Les Sables d'Olonne 51 16 12 0 4 367 316 51 2 1 15
5    Saint Nazaire 50 18 9 1 8 486 369 117 5 4 11
6    La Roche-sur-Yon 39 17 7 1 9 473 350 123 4 5 7
7    Auray 38 18 7 1 10 454 509 -55 3 2 -1
8    Saint-Sébastien 37 17 7 0 10 411 407 4 2 4 2
9    Plabennec 9 18 1 0 17 242 703 -461 0 2 -30
10    Fougères 6 18 1 0 17 313 797 -484 0 2 -30
Copyright 2004-2022 SARL IT'S RUGBY