Itsrugby.co.uk : news, results, standings, stats ...
Application Iphone It's rugby.

French  Español

Rumania 2020/2021

Quickview Standing Calendar Stat Playoff Mutation Prize list 




Games played 30
Home wins 17 56.66%
Draw games 1 3.33%
Away wins 12 40%

Points details
Overall Home Away
Nb Avg Nb Avg Nb Avg
Tries 251 8.36 122 4.06 129 4.3
Conversions 188 6.26 88 2.93 100 3.33
Penalty goals 64 2.13 34 1.13 30 1
Drop goals 4 0.13 2 0.06 2 0.06

Team - Pts
Offensive stats Defensive stats
1    Steaua Bucuresti 427
2    Dinamo Bucuresti 392
3    Baia Mare 379
4    CS SCM Timisoara 309
5    U Cluj 199
6    ACS Tomitanii Constanta 154
1    Steaua Bucuresti 160
2    Baia Mare 196
3    CS SCM Timisoara 196
4    Dinamo Bucuresti 251
5    U Cluj 446
6    ACS Tomitanii Constanta 611

Club - Essai
Offensive stats Defensive stats
1    Steaua Bucuresti 59
2    Baia Mare 53
3    Dinamo Bucuresti 53
4    CS SCM Timisoara 39
5    U Cluj 26
6    ACS Tomitanii Constanta 21
1    Steaua Bucuresti 17
2    Baia Mare 23
3    CS SCM Timisoara 25
4    Dinamo Bucuresti 35
5    U Cluj 64
6    ACS Tomitanii Constanta 87

Players
Points Tries
1    Williams Jondre  (Dinamo Bucuresti) 99
2    Plai Daniel  (Steaua Bucuresti) 84
3    Melinte Ionel  (CS SCM Timisoara) 58
4    Ispir Marian  (Dinamo Bucuresti) 55
5    Ackermann De-An Deneille  (Dinamo Bucuresti) 55
6    Dumitru Ionut  (Steaua Bucuresti) 50
7    Chibuwe Ngoni  (Steaua Bucuresti) 50
8    Bonaparte Damian  (Dinamo Bucuresti) 50
9    Kisting Helarius  (Baia Mare) 50
10    Manole Dorin  (Baia Mare) 49
11    Jipa Gabriel Danut  (CS SCM Timisoara) 45
12    Vlaicu Florin  (CS SCM Timisoara) 42
13    Boldor-Boghita Tudor  (Steaua Bucuresti) 40
14    Sikuea Taliauli  (Baia Mare) 40
15    Rupanu Gabriel Vasile  (CS SCM Timisoara) 40
1    Ackermann De-An Deneille  (Dinamo Bucuresti) 11
2    Bonaparte Damian  (Dinamo Bucuresti) 10
3    Chibuwe Ngoni  (Steaua Bucuresti) 10
4    Dumitru Ionut  (Steaua Bucuresti) 10
5    Sikuea Taliauli  (Baia Mare) 8
6    Rupanu Gabriel Vasile  (CS SCM Timisoara) 8
7    Schwartz Dylan  (Dinamo Bucuresti) 7
8    Shennan Stephen Ross  (CS SCM Timisoara) 7
9    Murgoci Cristian  (U Cluj) 7
10    Saukuru Etonia  (ACS Tomitanii Constanta) 6
11    Tiqe Iliesa  (ACS Tomitanii Constanta) 6
12    Stratila Damian-Cristian  (Steaua Bucuresti) 6
13    Kisting Helarius  (Baia Mare) 5
14    Van Wyk Leighton Ray  (Dinamo Bucuresti) 5
15    Neagu Robert  (Steaua Bucuresti) 5
Copyright 2004-2022 SARL IT'S RUGBY